מעצר בית

מעצר בית הוא מצב בוא העצור שוהה בביתו ואוסרים עליו לנוע ממקום למקום.
מעצר בית משמש כחלופה למעצר ולפעמים אפילו למאסר ימים ולעיתים אף למאסר באחד ממתקני הכליאה בארץ ומכונה בשפה המקצועית "שחרור בתנאים מגבילים" או "שחרור בערובה".
חוץ מההגבלה על מקום הימצאותו של העצור ניתן לאסור עליו להשתמש בטלפון או ברשת האינטרנט. ישנם חלופות נוספות למעצר כגון איסור הגעה למקומות מסוימים ואיסור יציאה מהארץ. יציאה או התרחקות של העצור מהמתחם המותר עבורו הינה הפרת תנאי מעצר הבית ותגרור אחריה יידוע רשויות האכיפה ונקיטת סנקציות בהתאם.

עורך דין פלילי המייצג את הנאשם כמו גם הרשויות יעדיפו לרוב את האופציה של מעצר בית על חשבון מעצר. מצד אחד הנאשם ירצה מעצר בית כי החלופה של מעצר כרוכה בהשלכות קשות ומצב נפשי ירוד. מהצד השני הרשויות ירצו מעצר בית בגלל מצוקת המקום בבתי המעצר.
האופציה הזאת של מעצר בית לא תמומש אם הנאשם מסוכן לציבור או שביכולתו לשבש את הליכי החקירה במידה וירצה את מעצרו בביתו. לאחר זמן מסוים ניתן לבקש בקשה על ידי עורך דין פלילי לשחרור ממעצר בית על מנת שהעציר יוכל לחזור לחייו הקודמים ולשוב לעבודתו.

הפתגם העתיק שאומר שלמטבע יש שתי צדדים נכון גם כן וישנם חסרונות באלטרנטיבה הזו. מעצר בית לרוב גורם לעיקובים והשהיות בתהליך ובעצם גורם לתקופה המעצר להתארך. חשוב לזכור שבתקופה זאת של המעצר העצור מוגבל למקום מגוריו ולא רשאי לצאת לעבודה.
תקופת מעצר הבית לא תקוזז במידה והעצור ימצא אשם ויפסק כי עליו לרצות עונש מעצר בפועל.

ניתן לאכוף את מעצר הבית על ידי שימוש באזיקים אלקטרונים המוצמדים לעצור ולא ניתנים להורדה. רשויות האכיפה מודעות למיקומו של העצור ויודעות אם הוא יוצא מהאזור המוגדר עבור מעצרו, ובכך מפר את תנאי המעצר.

מאמר זה נכתב למידע כללי  בלבד ואין להשתמש בו כייעוץ משפטי או כתחליף לייעוץ משפטי בשום אופן. מומלץ להיוועץ עם עורך דין פלילי לפני נקיטת פעולה או קבלת החלטה. תוכן המאמר נכון ליום כתיבתו וייתכן וישתנה מעת לעת.