עבירות מחשב

בשנת 1995 נחקק חוק המחשבים הקובע תקופות מאסר של שלוש עד חמש שנים למי שביצע עבירות מחשב.

עבירות מחשב כהגדרתן הן עבירות בהן הקורבן הינו בעל המחשב והמחשב שלו הינו יעד התקיפה, למשל:

  • חדירה למחשב שלא כדין, כלומר ללא רשותו של בעל המחשב, על מנת לדלות מידע ממאגר המידע השמור באותו מחשב.
  • חדירה למחשב שלא כדין על מנת לחדור לפרטיות של בעל המחשב.
  • הפרעה מכל סוג לפעילותו התקינה של מחשב.
  • כתיבת תוכנת מחשב המסוגלת לגרום נזק או שיבוש למחשב ולתוכנו. תוכנה זאת מכונה וירוס.
  • הפצת וירוס בכל צורה אפשרית. לא משנה אם החדירו אותו באופן עצמאי, אם הוא נשלח כקובץ תמים והקורבן הוא זה שגרם להפעלתו או שהוא מפיץ את עצמו (וירוס תולעת).
  • כתיבת תוכנת מחשב המסוגלת לדלות מידע מהמחשב. תוכנה זאת מכונה סוס טרויאני.
  • הפצת סוס טרויאני בכל צורה אפשרית כמו בסעיף הקודם.

עבירות מחשב הן גם עבירות רגילות שבהן המחשב משמש כלי עבודה ולא כיעד התקיפה והקורבן הוא לא בהכרח בעל המחשב. המחשב במקרה זה מאפשר להגדיל את היקף העבירה, להעצים אותה ועם זאת לשמור על אנונימיות מלאה וחשיפה מינימאלית. ניתן לראות מקרים של מרמה, גניבה, זיוף, סחר בסמים, הימורים, הסתה, איומים, שיבוש הליכי משפט, עבירות ביטחוניות ואפילו עבירות מין שבוצעו בעזרת המחשב. במקרים אלה העונש על עבירות המחשב מתווסף לעונש על העבירה עצמה.

במקרים רבים המחשב עלול לשמש כלי עזר בחקירה של עבירה. הוא עלול להכיל ראיות וקשרים בין נחקרים שמאפשרים להוכיח את חפותו או אשמתו של הנאשם.

קיימים עוד חוקים הקשורים לעבירות מחשב כגון חוק הגנת הפרטיות וחוק זכויות יוצרים.

חשוב לזכור שעבירות מחשב כפי שהוצגו כאן במאמר יכולות להתבצע בימים אלו ממגוון לא קטן של מכשירים, כל טלפון סלולארי או משחק וידאו בעל גישה לאינטרנט עלול לשמש לביצוע עבירה.

מאמר זה נכתב למידע כללי  בלבד ואין להשתמש בו כייעוץ משפטי או כתחליף לייעוץ משפטי בשום אופן. מומלץ להיוועץ עם עורך דין פלילי לפני נקיטת פעולה או קבלת החלטה. תוכן המאמר נכון ליום כתיבתו וייתכן וישתנה מעת לעת.